Пътешествие през Волжка България – Великата древност на прадедите Р. Татарстан, Р. Марий Ел и Р. Чувашия
По пътя на тези благословени българи, които носят в своя духовен ген драмата и историята на славния ни етнос…
9 дни, 8 нощувки
Дата: 26.06.2025г
Маршрут: София – Истанбул – Казан – Болгар – Елабуга – Инополис – Чебоксари – Казан – Истанбул – София
ПРОГРАМА
1 ДЕН – 26.06.25
Среща на летище София Т2 13:00 ч. за полет до Истанбул. 17:10 ч. кацане на летище Истанбул и връзка за полета до Казан в 18:30 ч.
- TK1032 L TH 26JUN SOFIST KK15 1535 1710 CABIN YE
- TK 427 L TH 26JUN ISTKZN KK15 1830 2325 CABIN YE
23:25 Пристигане в Казан, столицата на Република Татарстан. Републиката всяка година попада в Топ-10 на икономически най-добре развитите субекти в Руската Федерация. Татарстан е важен промишлен център: нефтодобив и нефтопреработка, самолетостроене, разработка на системи за свръзка, производство на взривни вещества, машино- и автомобилостроене. На територията на републиката са разположени важни за Русия инфраструктурни обекти: нефто и газопроводи, две международни летища, железопътни линии, мостове над Волга и Свияга. Татарстан е инфраструктурният логистичен център на региона Идел-Урал. Посрещане на летището от представител на хотела. Настаняване, нощувка.
ДЕН 2 – 27.06.25
Закуска.
10:00 ч. Среща с екскурзовода и отпътуване за екскурзионна програма: „Легенди и тайни на хилядолетния Казан“. / продължителност на тура около 3 ч. / Обзорна автобусна обиколка. Ще се насладите на автентичната красота на град Казан, ще видите със собствените си очи ярките цветове на неговите улици и площади, ще разберете къде се съхраняват безбройните съкровища на казанските ханове и къде „котелът е кипял дори без огън”. Забележителностите на хилядолетния град съчетават Западната култура и традиции с тези на Изтока: Старо-Татарската Слобода /селище, квартал/, където татарското население живее от 16 век, Суконная Слобода /селище на тъкачите, квартал/ – индустриалните трансформации на Петър I, площад с фонтани, езерото Кабан – неговите тайни и легенди, стилизираното село „Туган авилим” („Родно село”), Кукления театър, Казанския Университет, Площада на свободата – културен и административен център на столицата. Най-старата джамия Марджани и Богородицкия манастир, където се съхранява едно от първите копия на Казанската икона на Богородица.
13:00 Обяд в ресторант с национална кухня: „Кулинарно пътешествие“ – Представяне на технологията за приготвене на национални татарски ястия от главния готвач на ресторанта. Свободно време, Вечеря и нощувка.
ДЕН 3 – 28.06.25
Закуска.
09:00 ч. Среща с екскурзовода и отпътуване за екскурзионна програма до гр. Болгар (190 км.).
12:00 Пристигане в гр. Болгар. / продължителност на тура около 11 ч. /
Турът започва с Екскурзия „Северна Мека“. Преди повече от 700 години на мястото на съвременния град Болгар е имало древен град, който е бил столица на Волжка България, раннофеодална държава, разположен между реките Волга и Кама. …
По време на обиколката ще можете да се скитате между бели каменни останки от древни сгради, представете си преди колко века животът тук е кипял…
Историко-археологическият комплекс Болгар е включен в списъка на обектите на световното наследство ЮНЕСКО. Разглеждане на всички обекти, запазени на територията на античното селище: Катедрална джамия, Източния и Северния мавзолеи, Ханска гробница, Малкото минаре, Черната зала, Бялата зала, Ханската баня, Ханският дворец.
Посещение на музея на Лекаря, музей на средновековното лечение – отворил врати през 2012 г. Писмените извори са тези, които позволяват да се представят Болгар и Волжка България като един от центровете за развитие на науката, включително медицината. Цялостното изследване на медицинските възгледи на учните от древността Абу ибн Закария ар-Рази, Абу Али ибн Сина, Таджаддин ал Булгария, приносът им в медицината и научното им наследството оказват голямо влияние върху последващото развитие на медицинската наука и практика във Волжка България. Много лекари живяли в Болгар са били известни в мюсюлманския свят, особено в областта на фармакологията. Техните научни трудове били широко известни и популярни. Формирането и развитието на науката в Болгар протича в тясна връзка с големите ислямски културни центрове и тя може да се разглежда като неразделна част от общата мюсюлманска наука. Археологическите проучвания потвърждават това, показват и наличието на развити занаяти, свързани с науката и медицината. Музеят е и паметник, посветен на официалното приемане на исляма от Волжките българи, свято място, където се съхранява най-големият печатан Коран в света.
15:00 Обяд в град Болгар.
16:00 часа – екскурзията продължава. Ще видим една от най-значимите структури, които попълват модерна колекция от архитектурното наследство на Татарстан – Ак джамия (Бялата джамия) – Комплекс, комбинация от минарета, куполи и дълъг квадрат с рамка от снежнобели колони. В центъра на площада е създадено изкуствено езеро, огледално отразяващо цялата джамия.
17:00 Отпътуване от Болгар за Казан.
20:00 Пристигане в хотела. Вечеря. Нощувка.
ДЕН 4 – 29.06.25
Закуска.
10:00 ч. Среща с екскурзовода за пешеходна Екскурзия „Белокаменната крепост“- Казанският кремъл, основната забележителност на града и обект от Световно наследство на ЮНЕСКО. Това е официалната резиденция на президента на Република Татарстан и държавен музей-резерват, който всяка година се посещава от хиляди туристи.
Белият каменен Кремъл е сърцето на древния град, олицетворяващ културата на Запада и Изтока. Тук минаретата на главната джамия на град Кул Шариф (с посещение) се извисяват, а куполите искрят със злато, ще видим и най-старата православна катедрала Благовещение. На територията на крепостта се намира един от символи на Казан – известната „наклонена“ кула на Ханша Сююмбике.
12:00 Обяд.
13:30 ч. – Пешеходната обиколка продължава през старото татарско селище -„Старата Татарска Слобода/ старото татарско селище/“. По време на обиколката ще се пренесем в Казан от 16-ти до 19-ти век. Ще видим тънки минарета и татарските къщи на търговците. Тук са живели видни личности на татарския народ: интелигенцията, духовенство, търговци и индустриалци. Ще научим историята на местните жители на Казан – татарите – за техните образование, повседневни дейности, култура, вяра. Ще открием мистериите на езерото Кабан, ще се срещнем със Су Анаси – героинята от приказката за водния дух и с находчивия Батир и Шурале, който разказва историята си на гостите. Хубавата черта на Шурале е, че обича да се усмихва и да разсмива. По време на разходката ще научите, защо „татарските“ джамии имат своеобразни архитектурни форми и ще посетите старата джамия.
15:00 Свободно време в центъра на града. Самостоятелно връщане в хотела. Вечеря. Нощувка
ДЕН 5 – 30.06.25
Закуска.
09:00 ч., Среща с екскурзовода и отпътуване за град Елабуга (209 км). / продължителност на тура около 10 ч. / https://amtg-rus.ru/goroda/elabuga/
12:00 Пристигане в Елабуга. Едно пътуване до Татарстан би било непълно без посещение в Елабуга. Елабуга, заедно с Казан, е един от най-старите градове, в които приемствеността между древни и съвременни селища е доказана от учените-археолози. На десния висок бряг на река Кама, близо до вливането на река Тойма, се намира древният и величествен малък град Елабуга. Историята на този регион ни препраща към волжките българи, които преди повече от 1000 години са построили мощна крепост, останки от която все още се намират на Дяволската планина. Едва по-късно, татари, монголи, Иван Грозни, самозванецът Пугачов стъпват на земята на Елабуга, а няколко века по-късно градът е прославен от търговски семейства. Елабуга е овековечена в платната на художника Иван Шишкин. В този град намира последното си убежище поетесата Марина Цветаева. Внимателно съхранявайки своето наследство, Елабуга винаги е отворена за туристи, пристигащи тук от цял свят. Елабуга е вторият по важност град в Република Татарстан, притежаващ уникално историческо и културно наследство. Великолепна и уникална Елабуга! Ще почувствате уюта и очарованието на древния търговски град! Вдишайте въздуха на Шишкинските гори, докоснете се до „сивата” древност в многобройните музеи на Елабуга. Ще видите: Шишкински езера, селище „Дяволско”, площад Хилядолетието на Елабуга, ще се разходите по древните улици на града. Обяд в Елабуга Екскурзия „Съхранената Кама“ с посещение на Краеведския комплекс: Музей на историята на града, интерактивни работилници, битов кът.
16:00 Отпътуване за Казан.
19:00 Пристигане в Казан. Свободно време. Вечеря. Нощувка
ДЕН 6 – 01.07.25
Закуска.
10:00 ч. Среща с екскурзовода.
10:30 часа – пешеходна екскурзия „Казан през различни епохи“ с посещение на изложбено-развлекателния комплекс „Градска панорама”, място за ярки впечатления, където миналото и настоящето срещат бъдещето. Ще видите изложби, посветени на Казан, неговата архитектура, история и етапи на развитие. Ще се ангажирате с пътешествие през криволичещите улички на Старо-Татарската слобода, на 360-градусова видео панорама ще оживеят древни снимки от живота на град Казан. Можете да се почувствате като пътник в ретро трамвай от началото на 20 век, ще погледнете града от птичи поглед. На уникални оформления ще се появи Казан от 16-ти век, Казан от ерата на императорите и съвременният Казан. Всяка сграда е завършена по отделен проект и е с индивидуален чертеж на фасадата. Всички модели на къщи са точно копие на техните оригинали.
Продължаване на пешеходната обиколка през най-стария казански парк „Черното езеро”.
Както всички големи градове, Казан е немислим без зелени площи, изобилие от паркове и площади. Историята на Казанските паркове е на повече от двеста години. Преди това, през 17 век в Русия изобщо не е имало понятие „парк“. Паркове е имало, но царски, болярски. Първият обществен парк е възникнал в Казан в началото XIX век – Черното езеро. Нашите баби са се разхождали в тези паркове под звуците на духов оркестър, тук се организират празници и бизнес срещи. И днес обновените паркове посрещат граждани и гости на града.
Пешеходна разходка „Тук е науката, тук е изкуството, тук е огнището на просветата“. От древни времена Казан е известен като крепост на образованието. Достатъчно е да си припомним, че именно в Казан се намира едина от най-старите образователни институции в Русия – Казанският университет, възпитал плеяда от бъдещи писатели, математици, астрономи, химици, чиято дейност прославя цялата страна. Ще разгледаме комплекса от сгради: основен корпус, обсерватория, „анатомичен театър” – музеят на Катедрата по анатомия на Казанския държавен медицински университет. Музеят е открит през 1836 г. Всички посетители на музея се посрещат от надпис на латиски на фасадата на сградата: „Hiс locus est, ubi mors gaudet succurrerre vitae“, което означава „Тук е мястото, където смъртта с готовност помага на живота“, научна библиотека, и високата сграда на Химическия факултет.
13:30 Свободно време в центъра на града. Самостоятелно връщане в хотела.
Вечеря. Нощувка.
ДЕН 7 – 02.07.25 / продължителност на тура около 4 ч. /
Закуска.
09:00 ч. Среща с екскурзовода и отпътуване за екскурзионна програма в град Инополис. По пътя разглеждане от вън на „Храма на всички религии“ на старата Московска магистрала. Културният център „Икумена Храм“ е архитектурна символна симбиоза на религии, цивилизации и култури.
10:00 часа пристигане в Инополис. Това е много млад и ултрамодерен сателитен град на Казан. Строителството му започна през 2012 г. А през 2015 г. се състоя официалното откриване на новия научен град. Ядрото на града е Университетът по ИТ технологии. Предназначен е за 3000 студенти. В момента се обучават около 500 студенти – талантливи млади хора от Русия и други страни.
Градът се намира на 30 км от столицата, буквално „в голо поле“. Сега тук тече усилено строителство, въпреки че градът е вече жив. В допълнение към университетските и студентските кампуси има офис центрове, жилищни сгради, детска градина, лицей, триетажен спортен комплекс и медицински център.
Инополис е наричан град-мечта. В архитектурата се използват необичайни форми, а в строителството – най-модерните технологии. Всяка сграда е необичайна и уникална. Архитектът от Сингапур Liu Thai Ker допринеся за създаването на проекта за технологичен парк.
Инополис, според създателите му е пример за град на Бъдещето. Планира се градът да бъде екологичен град, в който да има само електрически автомобили. Навсякъде ще има пешеходни зони, което означава, че ако трябва да стигнете до работа, няма да имате проблем да стигнете пеша до нея. Всичко това е в плановете, но сега има възможност да се види как се развива градът.
Инополис е със статут на град, в действителност тук има по-малко улици, отколкото в най-малкото село. Те са само две – Университетска и Спортна. На Университетска има сграда на самия университет и кампуси за студентите. Университетът е частен и обучението е платено, но някои студенти получават стипендия, която напълно покрива цената му. Подготвят се специалисти в областта на ИТ технологиите и роботиката. Студентите си сътрудничат с Министерството на отбраната и известни компании в областта на цифровите технологии.
За да се придвижите от Университетска до Спортна, трябва да преминете през подземен проход, което тук също не е толкова лесно. Първо, много е чисто и прилича повече на провинциално летище. Второ, тя е украсена с рисунки на ученици. Те са нарисували своите идеи как ще изглежда градът на бъдещето. Всички детски творби са представени в истинска изложба с банер, където се пише за развитието на Инополис през следващите 10, 20 и 100 години. Въпреки факта, че подлезът изглеждат като музей, жителите предпочитат просто да пресекат пътя – така или иначе почти няма коли./ Направете този преход – интересно е!
Градът постоянно се развива, няма много жилищни сгради – можете да ги преброите на пръсти. Тук живеят работници от икономическата зона. Всички се познават, а децата се разхождат спокойно из града. Във всеки двор има детски кът и подземен паркинг. В града има само един магазин – „Бахетле“ и пет места, където можете да хапнете. Има много малко хора – градът е тих. Можете дори да чуете детски плач в целия град от някой апартамент.
12:30 Връщане в хотела в Казан. Самостоятелен обяд, свободно време по интереси.
Вечеря и нощувка.
ДЕН 8 – 03.07.25 / Казан – Чебоксари 152 км. /
Закуска.
08:00 ч. – Освобождаване на стаите в хотела. Отпътуване за екскурзионна целодневна програма: Първият обект, който ще посетим е Йошкар – Ола / Червеният град/ (150 км.)
10:30 часа, пристигане в Йошкар – Ола – столицата на Република Марий Ел, субект на Руската Федерация, с население около 700 000 жители/ 2021г. Р. Марий Ел се намира в източната част на Източноевропейската равнина, в средното течение на Волга. По-голямата част от републиката е разположена на левия бряг на Волга. В Република Марий Ел има 476 реки с обща дължина 7145 km и всички те принадлежат към водосборния басейн на река Волга, вливаща се в Каспийско море.
Основното население, марийците, са приели православието, но в републиката са се съхранили езическите традиции и вярата в магьосничеството, специфични обреди, традиционни празници и носии. В градовете на Марий Ел, марийците се стремят да съхранят своята идентичност. Те адаптират традициите си към съвременния живот.
През последно десетилетие столицата Йошкар-Ола е преобразен и обновен град: центърът, всъщност е възстановен. Затова отиваме в Марий Ел на първо място, не за историята на прашните векове, а за да видим съвременния живот на главния град на тази република. Една от основните атракции е площадът на името на Оболенски-Ноготков. Ще видим комплекс от административни сгради, национална художествена галерия, на входа на която инсталирано копие на „Цар топ”, паметник на основателя на града Оболенски-Ноготков, паметник свещеномъченик епископ Леонид от Марий, както и „Марийските камбанки“ – часовник на галерията, символизиращи християнската вяра. Ще разгледаме часовника с движещи се фигури на светите апостоли – осем минутно евангелско чудо. Ще седнем на една пейка с котарака Йошка, който носи късмет на всеки пътник, който го погали. Новите архитектурни решения в Йошкар-Ола няма да оставят безразличен и най-опитния пътешественик. Фотосесия.
Обяд в Йошкар-Оле
14:30 Отпътуване за Чебоксари, столицата на Р. Чувашия
Там, където отиваме говорят на чувашки. Език, който е единственият жив представител на огурските тюркски езици, към които се смята, че е принадлежал и езикът на прабългарите….
16:00 часа – Екскурзия „Столицата на чувашкия народ – Шупашкар“.
Градът е разположен на десния бряг на Волга. Град Чебоксари е столицата на Чувашката република. По заповед на Иван Грозни през 15 век. на брега, в залива Волга е построена дървена крепост от дървени трупи, която е наречена Чебоксари. По-късно, селището се разраства и става столица на Чувашия. Турът на Чебоксари включва обиколка на стария град. Ще видите насипа – един от най-красивите на Волга. Чебоксарския залив – перла град. Тук се намират 3 християнски паметници: Манастирът Света Троица, Успение Богородично църква и катедралата Введение, най-старият храм в Чувашия, единственият запазен паметник от 17 век. На Чебоксарския Арбат има известният камък на „слънцето и любовта“ – Таганаит, паметника на Чапаев, и скулптурата на Майката-покровителка, и дори паметника на Остап Бендер и Киса Воробянинов на булевард Купец Ефремов.
18:30 Вечеря. Настаняване в хотела и нощувка В Чебоксари.
ДЕН 9 – 04.07.25
Закуска. Освобождаване на стаи.
08:00 Отпътуване за Казан с багажа.
11:00 ч. Среща с водача в Казан и отпътуване за Екскурзия „Цитаделата на завоевателя“ – тур до острова – град Свияжск. Свияжск е древен град – крепост, построен по време на царуването на Иван Грозни, служил е като военен пост в района на Волга и място за обучение на военни части за сражения срещу набези на непревземаемата крепост Казан. Навремето тази крепост е била построена в Углич, след това била разглобена, изпратена по Волга и сглобена отново на острова. Екскурзионният маршрут в Свияжинск включва посещение и разглеждане на уникални исторически паметници: Катедралата на Дева Мария „Радостта на всички скърбящи“, една от най-старите дървени църкви в Русия, църквата „Света Троица“, действащият манастир „Успение Богородично“ – архитектурен ансамбъл от 16-17 век, Конен двор и занаятчийски работилници, площад Рождественски, откъдето можете да видите водните простори и планината Услон.
15:00 Обяд
След обяда, турът продължава в музея на историята на Свияжинск, един от основните обекти на музейния комплекс „Остров-град Свияжинск“. На приземния етаж на основната сграда има изложба, посветена на основаването на Свияжинск. / включено в цената/. На вторият етаж, експонатите разказват за историята на областния град Свияжинск през 18 – началото на 20 век: население и неговите професии, държавна структура, образователни институции, църковно земевладение и ферма. В първата обслужваща сграда има изложба, разказваща за Свияжския район, окръжните комуникационни линии, пощенска служба и земска медицина.
17:00 Отпътуване за Казан, Пристигане и вечеря
19:30 часа, Вечерна екскурзия „Светлините на Казан“.
След натоварената екскурзионна програма, ще видим и чуем разказ за един друг Казан – потопете се в приказния облик на нощната столица. Казан ще се появи пред вас – тих и спокоен, целият в светлини. Обиколката се провежда през най-ярко осветените места на града през нощта.
21:30 Трансфер до летището
22:30 Регистрация и полет за София
- TK 428 05JUL KZNIST 0035 0545
- TK 1027 05JUL ISTSOF 0705 0825
ДЕН 10 – 05.07.25
Пристигане в София – 08.25ч.
Добре дошли!
ЦЕНИ:
На турист в двойка стая – 7120.00 лв.
Доплащане за единична стая – 730.00 лв.
ЦЕНАТА ВКЛЮЧВА:
- Самолетен билет София – Истанбул – Казан – Истанбул – София с полет на Турски авиолинии;
- Чекиран багаж – 23 кг.+ 8 кг. ръчен;
- Трансфери летище – хотел – летище;
- Автобусно обслужване по целия маршрут;
- Нощувки в хотели 4*, обяди и вечери, посочени в програмата;
- Градски такси в хотелите в Казан и Чебоксари;
- Входни такси за обекти и музеи по програма;
- Лицензирани екскурзоводи на руски език;
- Бакшиш за шофьори и екскурзоводи в Р. Татарстан и Р. Чувашия;
- Водач/преводач и специалист по история, преподавател в СУ „Климент Охридски”;
- Виза за Русия;
- Медицинска застраховка с асистанс, с покритие 30 000 Евро;
ЦЕНАТА НЕ ВКЛЮЧВА
- Лични разходи
- Входни такси за музеи и обекти извън програмата
- Напитки по време на храненията
- Застраховка Отмяна на пътуване по чл. 80, ал. 1, т.14 от Закона за туризма със ЗАД „Алианц“, покриваща разходите за анулиране на пътуването, за съкращаване и прекъсване на пътуването, поради здравословни причини на пътуващия, негови близки, неотложно явяване на дело, съкращаване от работа и др. Застраховката се сключва най-късно до 5 календарни дни, считано от датата на внасяне на депозит. Размерът на застрахователната премия ориентировъчно е около 3-5% от застрахованата сума.
ИНФОРМАЦИЯ:
- TK1032 L TH 26JUN SOFIST KK15 1535 1710 CABIN YE
- TK 427 L TH 26JUN ISTKZN KK15 1830 2325 CABIN YE
- TK 428 L SA 05JUL KZNIST KK15 0035 0545 CABIN YE
- TK1027 L SA 05JUL ISTSOF KK15 0705 0825 CABIN YE
Валута:
- 1 € (евро) – 103.00 рубли , 1 USD (щатски долар) – 106.70 рубли;
- Краен срок за подаване на документи – 02.04.25 г.;
- Срок и начин на плащане: 2300.00 лв. депозит при записване, останалата сума се заплаща не по-късно от 70 дни преди датата на отпътуване по банков път или в брой;
- Необходими документи: Международен паспорт, валиден не по-малко от шест месеца от датата на връщане в Р. България и с поне две свободни страници, снимка 3.5/4 см./ паспортна. За деца до 18 г.: международен паспорт, нотариално заверена родителска декларация от непътуващия/те родител/и – оригинал и копие, Копие от акта за раждане, Копие от страницата със снимката в паспорта;
- Допълнителни паспортни изисквания – няма;
- Краен срок за подаване на документи за виза – 02.04.25г.;
- Минимален брой за осъществяване на пътуването – 12 туристи;
- Срок за уведомление при недостигнат минимален брой туристи – 30 дни преди датата на тръгване;
- Туроператорът си запазва правото да променя последователността на посещаваните обекти!;
- Всички упоменати часове са приблизителни;
- Всеки турист е задължен да има медицинска застраховка по време на пътуване в чужбина без значение дали я закупува от туристическата агенция, или се обръща директно към застрахователна компания. Ако медицинската застраховка не е сключена в офиса на фирмата, е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да се предостави копие от нея преди подаване на документите за получаване на руска виза (лично, или e-mail).